Проект ИНКРИПТО на доц. д-р Младен Младенов


Проект Инкрипто на доц. д-р Младен Младенов

Откриване: 12.12.2022 г., 18:00 ч.

Проект Инкрипто

доц. д-р Младен Младенов

Съвременното общество със своите нови открития доказва желанието си да изпревари времето, създавайки нови възможности за присъствието ни във всеки един момент на различни места , с помощта на така нареченото виртуално пространство. Виртуализирането е част от глобалния процес, целящ общото въздействие върху човешките маси чрез различни политически, социални, културни и др. инструменти. Към този технологичен инструментариум се причислява и термина CRYPTO ,който във виртуалното пространство е известен като новата виртуална разменна монета. Тази терминология можем да открием назад във времето с подобно звучене на думата КРИПТА. Всъщност КРИПТА означава галерия, образувана чрез изкопни действия в основата на религиозен храм. Функцията на това пространство е билa на тайнствено място под повърхността. Там са се съхранявали сaкрални предмети и документи с религиозен характер, също така е било и място за погребение на светци. Обединяващото значение на съвременния смисъл и този в исторически аспект е глагола ВКОПАВАМ или оформянето на пространство извън реалната среда. Място, което и в двата случая се отнася към съвременната виртуална сaкрализация на обществото и духовното отношение на човешките ценности назад във времето.

Следвайки хипертекстуалната логика на проследяване на терминологичните препратки се извежда концептуална теория, дефинираща начините за създаване на нова културна среда. Този процес включва взаимовръзки между видовете изкуства и някои науки. Това от своя страна определя присъствието на новите интердисциплинарни практики като основна част от културно образователния феномен Интермедия.

Проектът ИНКРИПТО представлява интердисциплинарен модел, приложен като опит за смесване на елементи от визуалните изкуства с технически средства и елементи от психология на възприятието на изкуството. Обект на изследване на Инкрипто са вътрешните състояния и значения на отделни предмети и обекти.

Целта на емпиричния модел е да стимулира свързването на различните форми на възприятия: визуални, тактилни, звукови и т. н.. Изследователският подход е форма на съчетаване на научната методология с философската проблематика на съвременното изкуство. Фокусът на метода е насочен върху обекти и предмети, имащи както субективно, така и обективно значение за трансформацията на визуалния образ във времето и пространството. Основният инструмент, чрез който се прилага методът е дигиталната фотография и невероятните възможности, които предлага като съвременно техническо средство. В този процес на изследване е включен дедуктивния подход като метод, спомагащ преформулирането и визуалното реконструиране на детайла. Целта на тази аналитична дисекция е да се използва евристичния модел, представящ на публиката пространства, изграждащи вътрешни светове, които провокират визуализации в нашето въображение и представи.

Проектът се фокусира върху взаимовръзката предмет-обект-публика. Следващ процесите на протичащото (флукс) изкуство, тези отношения се оживяват по един нов начин, превръщайки публиката едновременно в елемент на визуалната композиция , в неин съ-творец и реципиент.

Предметът със своята сантиментална същност, чието философско съдържание и естетическо многообразие структурира архитектониката на културното развитие на социума.

Обектът /галерията/ като мулти-интелектуална среда със своето институционално влияние върху процесите, идентифициращи и свързващи различни визуални аспекти.

Публиката и нейната комуникативна функция в контекста на дискурса относно антропологията на съвременния визуален образ, представен чрез новите артистични практики.

12.12.2022